Mit kell tudni 2023. augusztus 1-jét követően a XVI. kerületi Önkormányzat közterületein bérelhető mikromobilitási eszközök – elektromos roller – elhelyezéséről?
Mire vonatkozik a szabályozás?
Kizárólag a XVI. kerületi Önkormányzat SAJÁT tulajdonú közterületeire.
Melyek ezek?
Alapvetően azok az utak utcák, ahol nem jár busz, illetve nem főútvonalak, mert ezek a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában vannak, és itt mi nem szabályozhatjuk a tárolást. Fővárosi út pl. a Kerepesi út, Veres Péter út, Újszász utca, Hősök fasora, Vidámvásár út, Rákosi, út, Csömöri út, Baross Gábor utca, Batsányi utca, József utca, stb. Tehát ezeken kívül az összes közterület.
Fogok-e találkozni felborogatott, a saját ingatlan használatát akadályozó elektromos rollerrel?
Nem, mivel a jövőben a járművek kizárólag a gyűjtőpontokon lesznek elhelyezhetőek.
Milyen feltételekkel használhatják a gyűjtőpontokat a szolgáltatók?
A szolgáltatóknak szerződést kell kötniük a XVI. kerületi Önkormányzattal, és a használatért díjat kell fizetniük.
Az elektromos rollerek műholdas nyomkövető és kommunikációs rendszerrel vannak ellátva. Ennek segítségével a szolgáltatónak biztosítania kell, hogy a járművek csak itt legyenek leállíthatóak, más helyeken ne lehessen befejezni a kölcsönzést. Tehát, ha a kijelölt helytől több utcányira állítja le a használó az eszközt, akkor rendszer folyamatosan tovább számlázza neki a használati díjat.
Zavaró lesz-e a gyűjtőpont az ott lakók számára?
A gyűjtőpontok minden esetben úgy lesznek kialakítva, hogy semmiképp ne zavarják az ott lakók nyugalmát és se a gyalogos, se az autós forgalmat ne akadályozzák.
Hogyan lesz felismerhető egy gyűjtőpont?
A kijelölt mikromobilitási pont (gyűjtőpont) és annak területi határa megfelelő jelzéssel (táblával, felfestéssel vagy más jól látható módon) kerül megjelölésre
Milyen távolságokra lesznek egymástól a gyűjtőpontok?
Amennyiben a Fővárosi Önkormányzat is kijelöli a saját területén a gyűjtőpontokat, azok egymástól egy kb. 350 m átmérőjű kör alakú területet lefedve lesznek egymástól.
Hány darab elektromos roller lesz a gyűjtőpontokon?
Egyazon mikromobilitási szolgáltatóval azonos fajtájú kölcsönzési célú mikromobilitási eszközei tekintetében legalább 24 és legfeljebb 55 kölcsönzési célú mikromobilitási eszköz kihelyezésére köthető hatósági szerződés. Ez a szám az összes, a XVI. kerületi Önkormányzat tulajdonában álló területre vonatkozik. 20 db kijelölt gyűjtőpont esetén ez szolgáltatóként maximum 2-3 járművet jelent. Figyelembe véve azt, hogy jelenleg 2 nagy szolgáltató van jelen a kerületben, ez a szám számításaink szerint maximum 6-8 db között lesz majd.
Mi történik, ha több szolgáltató jelenik meg a XVI. kerületben?
Mivel a gyűjtőpontokra az önkormányzat határozott idejű szerződéseket köt, új szolgáltatók és igények esetén a szerződések módosításával, további szerződések meg nem kötésével tudja szabályozni a gyűjtőpontokon elhelyezhető járművek mennyiségét úgy, hogy a használók számára elegendő mennyiség álljon rendelkezésre, a kerület lakói számára pedig ne legyen zavaró a számuk.
Összességében hány db elektromos roller lesz a gyűjtőpontokon?
Az Önkormányzat egyidejűleg legfeljebb 165 mikromobilitási eszköz (elektromos roller) elhelyezésére, tárolására köt hatósági szerződést.
Elegendő roller lesz a használók számára a kerületben?
Igen, hiszen ha a Fővárosi Önkormányzat is kijelöli a gyűjtőpontokat a tömegközlekedési csomópontokon, akkor ott is tárolhatók lesznek. Ezek a pontok segítenek abban, hogy a használók a kerület bármely pontjáról könnyen és gyorsan elérjék a tömegközlekedési kapcsolatokat.
Hol lesznek a XVI. kerületi Önkormányzat saját közterületein a gyűjtőpontok?
A mikromobilitási pontok kijelöléséről a Közbiztonsági és Közlekedési Bizottság javaslata alapján a polgármester dönt, melyet az Önkormányzat honlapján is közzétesz.
Ezek várhatóan a következők lesznek:
1. 1161 József utca / Baross utca kereszteződése
2. 1161 Pejkó utca / Rozsos utca és/vagy 1161 Csömöri út /Rozsos utca kereszteződése
3. 1161 Hősök tere
4. 1162 Pálfi tér
5. 1162 János utca / Hermina utca kereszteződése
6. Hermina Bringapark – Hanga utca felől
7. Hermina Bringapark – Szlovák út felől
8. 1162 Monoki utca / Menyhért utca kereszteződése
9. 1164 Olló utca / Alsómalom utca kereszteződése
10. 1164 Honfoglalás lakópark
11. 1163 Sashalmi Piac
12. 1163 Havashalom park
13. 1165 Sasvár utca 101. (Centenáriumi lakótelep)
14. 1165 István király utca / Blaha Lujza utca kereszteződés (Ikarus sporttelep)
15. 1164 Bugac tér
16. 1163 Újszász utca / Újkőbánya utca kereszteződés
17. 1165 Erzsébetligeti Színház előtti tér
18. 1165 Petőfi tér
19. 1165 Zsemlékes utca / Farkasbab utca kereszteződése
20. 1165 Andócs tér
Mi történik akkor, ha a szolgáltató nem a kerületi rendelet szerint használja a gyűjtőpontokat?
– a jogellenes használattal érintett napokra 5000 Ft/eszköz/nap jogcím nélküli közterület-használati díjat kell
– a jogellenes közterület-használat megszüntetése, a szabálytalanul elhelyezett, illetve tárolt mikromobilitási eszköz elszállítása a felszólítást követő 24 órán belül a mikromobilitási szolgáltató kötelezettsége. Ennek elmulasztása esetén az Önkormányzat Közterület-felügyeleti Irodája (továbbiakban: Közterület-felügyelet) a mikromobilitási eszközt a mikromobilitási szolgáltató költségére elszállítathatja Az elszállítás költsége 5000 Ft/eszköz, a tárolás díja 500 Ft/eszköz/nap azzal, hogy a fizetendő
Kőbe vannak vésve a gyűjtőpontok helyszínei?
Nem, mivel az igények dinamikusan változnak és a használati szokások sokszor kisebb területen belül is változnak, így ezeket folyamatosan figyeljük és szükség, illetve igény esetén rövid időn belül a szabályozás adta lehetőségek kihasználásával reagálunk.
Mit tehetek, ha bármilyen kérdésem, javaslatom, panaszom, vagy bejelentenivalóm van?
Ilyen esetben elsősorban a szolgáltatót kell közvetlenül megkeresni, a nem megfelelő, akadályozó közterület használatot pedig az erollerbejelento@bp16.hu címen jelezhetik az önkormányzat felé. Ugyanide várjuk a tapasztalatokat, javaslatokat, ötleteket is.
- Korcsolyázási lehetőségek a kerületben
- Idén is lehet igényelni Madárbarát Kertváros-csomagot
- 300 milliárd forintnyi uniós támogatás Budapestnek
- Az ALTEO is a BudaPartra költözik: közel 100%-os telítettségen a DOWNTOWN irodaház
- Továbbra sem foglalkozik rendszerszinten a kormány a lakhatás megfizethetőségével